Što je urbano ozelenjivanje (i kako stvara gradove budućnosti)?

Što je urbano ozelenjivanje (i kako stvara gradove budućnosti)?

28.11.2024.

Urbano ozelenjivanje ne čini samo gradove budućnosti zelenima - ono im također pomaže da postanu održivi. Evo kako.

Izgrađeni okoliš nalazi se na prekretnici. Kao sektor imamo središnju ulogu u borbi za ublažavanje učinaka klimatskih promjena i poboljšanje prilagodbe klimatskim promjenama. Međutim, s porastom broja stanovnika raste i potražnja za infrastrukturom. Ako se želimo pozabaviti ulogom koju naše industrije igraju u globalnom zatopljenju, moramo pronaći način da preispitamo naše naslijeđene procese zagađivanja, potaknemo veću suradnju i uključimo prirodu u naše dizajne i građevinske projekte. U nadolazećim godinama, dok vlade i zemlje traže načine kako uravnotežiti rastuću populaciju s potrebom za ublažavanjem klimatskih promjena, čini se da će urbano ozelenjivanje igrati glavnu ulogu u budućnosti urbanih sredina.
 
Što je urbano ozelenjivanje?

Urbano ozelenjivanje je uključivanje zelenih površina i elemenata u urbana okruženja i infrastrukturu, poput ulica, gradova, krovova i zidova. Kao vrsta biofilnog dizajna, inicijative za ozelenjivanje gradova čine dio zelene infrastrukture. Cilj urbanog ozelenjivanja je poboljšati odnos između urbanih krajobraza i njihovih stanovnika. U Ujedinjenom Kraljevstvu, gradonačelnik Londona, Sadiq Khan, planira značajno povećati količinu zelenih površina u gradu u nadolazećim desetljećima kao dio Londonske strategije zaštite okoliša. Dio ovog prijedloga je uvođenje čimbenika urbanog ozelenjivanja kako bi se londonskim općinama pomoglo u tome kako ozelenjivanje uključiti u razvoj.

Zašto je urbano ozelenjivanje važno?


London nije jedini u svojim naporima za ozelenjivanje. Do 2050. globalna populacija porast će na gotovo 10 milijardi, a gradovi će osjetiti najveći utjecaj tog porasta. 
Rastuća potražnja za infrastrukturom donosi izazov očuvanja prirodnog okoliša. Istovremeno, zdravlje i dobrobit stanovnika treba zaštititi od učinaka klimatskih promjena, uključujući ekstremne vremenske uvjete. 
Urbano ozelenjivanje ne samo da može zadovoljiti infrastrukturne potrebe, već i osigurati da gradovi budu održivi, zdravi i ugodni za buduće generacije. 
 
Sedam prednosti urbanog ozelenjivanja

Ozelenjivanje urbanih prostora pruža brojne koristi za okoliš i njegove stanovnike:
  1. Smanjuje emisije ugljika
    Vegetacija u gradovima može pomoći u apsorpciji emisija ugljikovog dioksida, djelujući kao prirodni "spremnik" ugljika kroz proces sekvestracije.
  2. Poboljšava dobrobit stanovnika
    Prirodno okruženje pruža dobrobit za zdravlje i kvalitetu života. Zelene javne površine i pristup prirodi mogu smanjiti stres, poboljšati moral, podržati imunološki sustav i čak smanjiti rizik od kroničnih bolesti poput astme.
  3. Poboljšava kvalitetu zraka
    Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), onečišćenje zraka u gradskim i ruralnim područjima svake godine uzrokuje oko 4,2 milijuna prijevremenih smrti. Ovaj zabrinjavajući podatak jasno ističe važnost poboljšanja kvalitete zraka, što postaje sve veći prioritet s rastom urbanog stanovništva i aktivnosti u gradovima.
  4. Smanjuje buku
    Drveće i vegetacija mogu ublažiti buku iz gradskih izvora poput prometa i industrije, čime se smanjuju stres i zdravstveni problemi uzrokovani svakodnevnom izloženošću zvukovima. Drveće, biljke i lišće djeluju kao prirodni amortizeri, prigušujući zvukove automobila, zrakoplova i industrijskih strojeva te stvarajući mirnije i ugodnije okruženje.
  5. Ublažava globalno zagrijavanje
    Gradovi su često topliji od okolnih područja, a zeleni gradski prostori pružaju učinak hlađenja, smanjujući izloženost ekstremnoj vrućini.
  6. Smanjuje rizik od poplava
    Poplave, kao još jedan ozbiljan učinak klimatskih promjena s potencijalno katastrofalnim posljedicama, mogu se ublažiti pažljivo osmišljenim urbanističkim planiranjem koje uključuje zelene površine.  Zelenilo može usporiti otjecanje kišnice i smanjiti pritisak na kanalizacijske sustave.
  7. Stvara prirodno stanište za divlje životinje
    Zelene površine ključne su za očuvanje biološke raznolikosti, pružajući staništa vrstama poput pčela, koje u njima pronalaze potrebnu hranu, i ptica, koje ovise o drveću za sklonište i prehranu.
 
Na koji se način urbano ozelenjivanje može ugraditi u gradove i infrastrukturu?

Postoji širok raspon metoda ozelenjivanja koje gradski planeri i tvrtke mogu uključiti u svoju infrastrukturu, što uključuje:
  • Drvorede
  • Zelene krovove i zidove
  • Male zelene površine između zgrada
  • Vrtove
  • Urbane šume i mini-šume
 
Zaključak

Procjenjuje se da je 2023. godine 84,4 % stanovništva UK-a živjelo u urbanim područjima, a taj rast urbanog stanovništva ne pokazuje znakove usporavanja. No, dok izgrađeni okoliš mora osigurati zelenu infrastrukturu koja podržava rastuću populaciju, također mora staviti okoliš u središte svih projekata. Uključivanjem zelenih površina u gradska područja, to bi moglo biti moguće.

Urbano ozelenjivanje nudi rješenja za održivije gradove, a urbanističko planiranje ima ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti.

Izvor: https://www.ucem.ac.uk/whats-happening/articles/what-is-urban-greening/
Slika: Freepik
Urbano ozelenjavanje ne čini samo gradove budućnosti zelenima - ono im također pomaže da postanu održivi. Evo kako.