Održana druga radionica Twinning programa učenja

Održana druga radionica Twinning programa učenja

09.01.2025.

U sklopu Twinning programa učenja, članovi projektnog tima sudjelovali su 9. siječnja 2025. na drugoj radionici za pilot gradove  i gradove blizance. Naglasak radionice bio je na stjecanju dubljeg razumijevanja strukture upravljanja i praksi uključivanja dionika u pilot gradu i gradu blizancu te na analizi glavnih sličnosti i razlika u procesima lokalne vlasti u oba grada, uz identifikaciju potencijalno prenosivih praksi za aktiviranje lokalnog sustava.

Radionica je započela prezentacijom Grada Zagreba, koju je održala Tanja Dijan. Prezentirala je organizacijsku strukturu Grada i Climate Neutral Greening Hub, odjel odgovoran za koordinaciju klimatskih aktivnosti u Zagrebu. Sudionici su dobili detaljan uvid u način na koji je Zagreb organizirao svoje aktivnosti i usmjerio resurse prema ciljevima klimatske neutralnosti.

Tijekom radionice, Miljenko Serdar iz REGEA-e i Lidija Pavić-Rogošić iz ODRAZ-a predstavili su nekoliko ključnih inicijativa za uključivanje dionika u energetske i klimatske politike:
  • Pristup Pentahelix koji je razvijen u okviru projekta PentaHelix (Obzor 2020) čiji je glavni cilj bio stvoriti snažan participativni okvir za dijalog o energiji i klimi, potičući suradnju, inovacije i kontinuirano djelovanje u svim sektorima društva.
  • NECPlatforma - ova platforma služi kao prostor za dijalog o nacionalnim energetskim i klimatskim politikama, omogućujući svim dionicima - od vladinih institucija do građana - da aktivno sudjeluju u oblikovanju energetske i klimatske strategije na nacionalnoj razini
  • Projekt CIMULACT - ovaj projekt je bio fokusiran na intenzivno savjetovanje s građanima i dionicima o temama vezanim uz Obzor 2020. CIMULACT je povezao društvene potrebe s napretkom u znanosti, pružio preporuke za Obzor 2020., uključio građane i dionike u procese konzultacija te ojačao sudjelovanje svih sektora u istraživanjima i inovacijama.
Ovi primjeri pokazali su kako participativni okviri mogu osnažiti suradnju, inovacije i kontinuirano djelovanje u svim sektorima društva.

U nastavku radionice, predstavnica Grada Poznana Oliwia Jakubek prezentirala je organizacijsku strukturu lokalnog upravljanja, uključujući odjele i jedinice odgovorne za klimatske aktivnosti te je prikazala je prikazala način na koji su građani bili uključeni u razvoj Plana prilagodbe klimatskim promjenama za Poznan do 2030. godine.
Prezentacija je omogućila usporedbu različitih pristupa upravljanju i uključivanju dionika u Zagrebu i Poznanu, što je dodatno obogatilo diskusiju. Također, najavljene su aktivnosti koje će uslijediti u sklopu projekta, među kojima se izdvaja organizacija studijskog posjeta Poznanu.