Projektni tim projekta ActGREEN nastavlja sa svojim aktivnostima;
Uočene su velike mogućnosti replikacije aktivnosti uređenja dvorišta, ciljajući na educiranje javnosti, gradova te publike na temu političke volje, podrške u hijerarhiji G.Zagreba, dijeljenju iskustva iz procesa političke volje u pravni proces donošenja odluka za ozelenjivanje, razmatranja kriterija te dijeljenje dinamike procesa. Osim navedenog imamo zavidne rezultate u participativnom pristupu građanima (iskustvo javnog poziva i radinica te edukativnih događaja,) te veliko iskustvo u povezivanju i dijeljenju znanja te stvaranju smisla unutar grupe misijksih gradova koji promoviraju ciljeve održivog razvoja SDG-UN te EU zeleni plan te promoviraju program EU komisije za klimatski neutralne i pamente gradove. Navedeno sve čini materijal i sadržaj za buduću nadogradnju i kvalitetnije upravljanje projektnim aktivnostima i dobru bazu na umnožavanje i umrežavanje.
Također tijekom svibnja i lipnja 2026. godine imali smo četiri prilike ponoviti bitne elemente održivosti projekta ActGREEN - aktiviranje zelenih dvoripšta za ugljičnu neutralnost;
- Gostovanje studenata iz Nizozemske/Rotterdam 20.5./srijeda u sklopu šire studijske posjete Gradu Zagrebu u organizaciji Centra za budućnost gradova i Ane Opačić, glavne stručnjakinje za zajedničko stvaranje (CityLabs - u prostorima ZGForuma/Gajeva 27 pruža mogućnosti različitim skupinama za povezivanje i sudjelovanje u stvaranju). U jednom od dana posjeta projketni tim projekta ActGREEN zamoljen je od strane Gradskog ured za mjesnu samoupravu, promet, komunalne poslove, civilnu zaštitu i sigurnost i kolegice Barbare Tomičević za sudjelovanje i replikaciju aktivnosti projekta ActGREEN i organizaciju i vođenje posjeta dvorištima uređenim kroz projekt ActGREEN, te su prezentirane informacije od strane Ive Rechner Dika (Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet) i Nebojše Ivančevića (G.Zagreb/SSGU). Kolegica Barbara Tomičević prezentirala je zelene projekte svojeg GU.
- Dodatno gostovaje smo također imali i 22.5./petak također iz Nizozemske, učenici u razmjeni; Učenička razmjena Gimnazije Tituša Brezovačkog/Zagreb i Mencia de Mendoza iz Brede. Edukacija u sklopu razmjene u prostorima Grada Zagreba tj. Gradskog ured za mjesnu samoupravu, promet, komunalne poslove, civilnu zaštitu i sigurnost osigurana je od strane projekta ActGREEN te Ive Rechner Dika (Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet) i Nebojše Ivančevića (G.Zagreb/SSGU) uz pomoć kolegice Barbare Tomičević te prezentaciju zelenih projekata svojeg GU.
- U međuvremenu je manji dio projektnog tima projekta ActGREEN krajem mjeseca svibnja (27.-29.5.2026.) posjetio Torino u sklopu City Mission Conference konferencije organizirane od strane NetZeroCities konzorcija, gdje su Natalia Halbauer, Nebojša Ivančević uz podršku Vlatke Berlan Vlahek (gradske savjetnice osigurane od NetZeroCites za realizaciju City Climate Contract-a te pomoć pri realizacijji sličnih aktivnosti) imali mogućnost studijske posjete organizirane u skladu s bitnim i vezanim aktivnosti projekta ActGREEN. Bila je to prilika dodatno utvrditi korake za potrebe budućih suradnji u sklopu NetZeroCities programa i konzorcija u sklopu kohorte 5 - gradov koji podržavaju misijske gradove; uspostavljena suradnja s gradom Cascais/Portugal, Sofija/Bugarska te su zatražni kontakti za gradove Pariz i Matosinhos/Portugal. Posjet je poslužio i zadodatne dogovor s drugim gradovima za moguće suradnje na Horizon Europe proijektima.
- Na početku lipnja (1.6.2026.) projekti tim projekta ActGREEN je također imao priliku sudjelovati s prezentacijom o održivosti i replikabilnosti projekta ActGREEN koju su održali Iva Rechner Dika (Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet) i Nebojša Ivančević (G.Zagreb/SSGU) uz pomoć kolegice Natalie Halbauer u ugošćavanju studenata iz Mađarskog sveučilišta za poljoprivredu i prirodne znanosti - Budimpešta. Posjet je pio u organiziran uz pomoć kolega iz Udruge gradova/Palmotićeva 25 uz moderiranje Marka Ercegovića. Uz prezentacije Marija Spajića iz Gradskog ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje te Ingrid Gojević i Krešimira Radića iz Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine. Po završetku prezentacija, sudionici su uz pomoć kolegice Vande Sabolović iz GU za izgradnju, prostorno uređenje, graditeljstvo i obnovu vođeni po dvorištima projekta ActGREEN u blizini te su svoj boravak nastavili po planu, više o istome na stranicama Udruge gradova.