Sedam zagrebačkih dvorišta uskoro će dobiti novo, zelenije i ugodnije lice zahvaljujući interaktivnim radionicama koje su okupile studente, stanare i stručnjake.
Radionice su održane 2. i 5. lipnja 2025. u prostorima HKD Napredak u Bogovićevoj ulici, u sklopu projekta ActGREEN, koji se provodi s ciljem promicanja klimatske otpornosti, ugljične neutralnosti i održivog razvoja urbanih prostora.
Sudionici radionica bili su
studenti Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te
suvlasnici i predstavnici stanara sedam zagrebačkih dvorišta. Ta su dvorišta odabrana sukladno
Zaključku o redoslijedu dvorišta za provođenje i financiranje mjera ozelenjivanja od 10. travnja 2025., temeljem
Javnog poziva za provođenje i financiranje mjera ozelenjivanja dvorišta, koji proizlazi iz
Odluke o ozelenjivanju dvorišta Grada Zagreba.
Pod vodstvom projektnog tima sa Sveučilišta u Zagrebu Agronomskog fakulteta (dr. sc. Iva Rechner Dika, dr. sc. Ines Hrdalo i mag. ing. Jana Kiralj Lacković) i predstavnika Grada Zagreba (Nebojša Ivančević i Natalia Halbauer), studenti su u timovima izrađivali krajobrazna rješenja koristeći alate za projektiranje i rješenja temeljena na prirodi, dok su građani aktivno sudjelovali u vrednovanju i komentiranju prijedloga.
Prvi dio svakog dana bio je posvećen radu studentskih timova koji su, podijeljeni u grupe, izrađivali krajobrazna rješenja za četiri, odnosno tri dvorišta koristeći alate za projektiranje i rješenja temeljena na prirodi, sukladno kriterijima Javnog poziva. U poslijepodnevnom dijelu, građani i predstavnici stanara upoznali su se s idejnim rješenjima putem kratkih prezentacija te su imali priliku ocijeniti svaki rad.
Prvoga dana radionice predstavljena su rješenja za dvorišta u ulicama V. Klaića 27, Đ. Crnčaka 24, Krajiška 11 i Jukićeva 34, a pobjedu je odnijelo rješenje za Đure Crnčaka 24. Drugog dana natjecala su se rješenja za Palmotićevu 29, Matka Laginje 5 i Prolaz Jurja Ratkaja, pri čemu je najviše glasova dobio tim koji je osmislio krajobrazno rješenje za Matka Laginje 5.
Pobjednički timovi nagrađeni su promotivnim materijalima projekta ActGREEN, a svi sudionici su dobili potvrdu o sudjelovanju s naznakom najuspješnijeg tima.
Na kraju svakog dana radionice, provedeno je anonimno anketiranje sudionika koje je vodila kolegica Jana Kiralj Lacković. Cilj istraživanja je razumjeti učinak ozelenjivanja na kvalitetu života, vrijednosti i stavove građana. Istraživanje će se provoditi u tri vremenske točke: prije, neposredno nakon i šest mjeseci nakon ozelenjivanja.
Projekt ActGREEN svojim aktivnostima aktivno doprinosi ostvarivanju ciljeva Europskog zelenog plana te potiče zajednički angažman građana i stručnjaka u stvaranju zdravijeg i održivijeg urbanog okoliša.